KAMPÜSTE EDEBiYAT VE SANAT

Boğaziçi Üniversitesi kuruluşundan bu yana oluşturduğu ortamla bir çok sanat ve kültür insanının yetişmesine kaynaklık etmiştir. 150 yıl boyunca ortaya çıkan kültürel ve sanatsal birikim kampüslerde çeşitli etkinliklerle gündeme gelecektir.

Boğaziçi Üniversitesi mezunu tanınmış sanatçılardan gençlik konserleri dizisi olarak tasarlanan müzikal etkinlikler hem 150. Yıl kutlamalarının tüm camia tarafından benimsenerek yaygınlaşmasını hem de başarılı müzisyen mezunların kampüse yeniden dönmesini sağlayacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünden mezun birçok tiyatro sanatçısı bugün Türkiye tiyatrosunun önemli isimleri arasındadır. Mezun tiyatro sanatçılarının kampüste söyleşiler, gösteriler yapması ile kampüsteki tiyatro geleneği görünür kılınması amaçlanmaktadır.

Mithat Alam Film Merkezi tarafından düzenlenecek sinema etkinlikleriyle Boğaziçi Üniversitesi ve sinema arasındaki ilişkinin dünü ve bugünü değerlendirilirken, Boğaziçili başarılı yönetmen ve oyuncuların katılımıyla düzenlenecek toplantılar ve gösterimler Boğaziçi-sinema ilişkisini güçlü şekilde ortaya koyacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 150. Yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek üniversitede edebiyat deneyimini ve geçmişini tartışan toplantılarda Boğaziçi-edebiyat ilişkisinin zaman içerisinde aldığı farklı haller ve Boğaziçi’nde öne çıkan edebiyat türleri gibi konular ele alınacaktır.