AKADEMiK GELENEK

Boğaziçi Üniversitesi 150. Yılına dünyanın önemli akademik merkezlerinden biri olarak giriyor. Bugüne kadar fen, sosyal ve beşeri bilimlerde oluşturduğu zengin birikimini yansıtmak, bilimin geleceğine bir perspektif sunmak üzere oluşturulan kutlama programı birçok akademik etkinliği içeriyor.

Yaptıkları araştırmalar, geliştirdikleri yenilikçi uygulamalar, ve ortaya koydukları özgün yaklaşımlar ile bilimsel gelişimin önünü açan birçok isim Boğaziçi Üniversitesi kampüslerine konuk olacak. Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik zenginliğini içeren tüm alanlarda; kimyadan ekonomiye, sosyolojiden elektroniğe farklı bilim dallarında yurtiçi ve yurtdışından gelecek bilim insanları, konuşma ve seminerleri ile kampüsteki etkinliklere katkıda bulunacak.

Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik gücünün en önemli yapıtaşlarından olan Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi de 150. Yılda geleceğin kütüphaneleri ve kütüphaneciliğini konu alan önemli bir konferansa ev sahipliği yapacak.

Farklı akademik disiplinleri temsil eden otuzun üzerindeki bölüm ise kutlama programı boyunca kendi alanlarına ve yaptıkları çalışmalara yeniden bakarak, canlı bir akademik tartışma ortamı kurmayı hedefliyor. Bu çerçevede yapılacak panellerle farklı disiplinlerden akademisyenler, kendi alanlarındaki yaklaşımları ve dünyadaki eğilimleri, eğitim ve araştırma yöntemlerinde güncel gelişmeleri ele alacakları oturumları düzenleyecekler.